niedziela, kwietnia 21, 2024
MEASY.PL-wsparcie dla hostingu, współpraca utrzymaniowa, monitoring
Przez infoteam − w czwartek, sierpnia 26, 2021, 8:08:27 - Poczta elektroniczna
Streszczenie: Bezpieczeństwo i elastyczność to atuty zastosowania profesjonalnego serwera pocztowego jakim jest produkt IredMail.
Logo IredMail

Komercyjne usługi pocztowe nie są wolne od kosztów i nawet jeśli firma korzysta z darmowej poczty to również musi liczyć się z innymi problemami np. związanymi z poufnością i prywatnością danych. W większości przypadków magazyny danych dla poczty nie są szyfrowane i mogą być „przeszukiwane“ w celu generowania reklam np. w przeglądace właściciela konta pocztowego. Ponadto, firmy obsługujące dużą ilość domen pocztowych narażone są na ataki cyberprzestępców i kradzież danych klientów.

Udostępnianie pojedyńczego serwera pocztowego różnym organizacjom, może spowodować sytuację, w której będą występować „zakłocenia“ w dostarczaniu poczty ze względu na spam będący wynikiem działania jednej z tych organizacji i przeprowadzonej przez nią np. korespondencji seryjnej (masowej wysyłki). Kolejna sprawa o której warto wspomnieć - związana z analizowaniem (debugowaniem) problemów związanych z obsługą kont pocztowych dotycząca tzw. inspekcji dzienników transakcji SMTP. Ten mechanizm nie jest udostępniany na darmowych czy komercyjnych serwerach poczty, a często pomaga w rozwiązywaniu problemów z nieudanymi próbami dostarczenia poczty elektronicznej. Wówczas wymagany jest kontakt z działem wsparcia (pomocy technicznej), gdzie czas reakcji nie jest często odpowiedni (lub adekwatny) do naszych oczekiwań i zależy np. od poziomu wsparcia.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, warto rozważyć zastosowanie rozwiązania, które umożliwia uruchomienie „własnego” serwera pocztowego w oparciu o darmowe, zaawansowane oprogramowanie jakim jest IredMail.

Produkt IredMail może być instalowany np. na maszynie wirtualnej VM w środowisku wirtualizacji KVM czy VMware. Często stosuje się rozwiązania redundantne z dwoma maszynami VMs z replikacją bazy MySQL lub LDAP, w której znajdują się dane o kontach pocztowych użytkowników, domenach, aliasach czy innych usługach systemowych takich jak amavisd, iredapd itp. Teoretycznie ilość kont pocztowych i domen jest nieograniczona (unlimited), ale wiadomo, że jest zależna od konfiguracji sprzętowej serwera i ilości miejsca przeznaczonego do magazynowania poczty.

Iredmail wymaga w podstawowej konfiguracji 4GB pamięci, ale już w przypadku użycia oprogramowania SOGo Groupware, które oferuje kalendarz (CalDAV), kontakty (CardDAV) i ActiveSync (500 sesji) – wielkość do rozważenia to 16GB pamięci. Komunikacja z serwerem IredMail oraz usługami typu SMTP/SUBMISSION/POP3S/IMAPS jest zaszyfrowania, a użyte certyfikaty do transmisji danych mogą być generowane przez usługę Let’s Encrypt. Cały ten proces można w pełni zautomatyzować za pomocą rozwiązania SNAP.

Przegląd produktu IredMail i jego możliwości (łącznie z całym FLOW dla poczty „przychodzącej” i wychodzącej) jest dostępny na stronach IredMail:


#9 0 Wizyt: 1427 Opinie: 0
Saved successfully. Check your saved content
MEASY.PL-wsparcie dla hostingu, współpraca utrzymaniowa, monitoring
Opinie
Obecnie nie ma komentarzy do tego artykułu.
Zaloguj się lub prześlij jako Gość
Dodaj komentarz
Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu.