Home · Linux / Na Topie · Ostatnie
wtorek, maja 28, 2024
MEASY.PL-wsparcie dla hostingu, współpraca utrzymaniowa, monitoring
Przez infoteam − w niedziela, stycznia 23, 2022, 8:41:48 - Linux
Koniec wsparcia dla CentOS - czy istnieje inna alternatywa ?
Rocky Linux

8 grudnia 2020 roku społeczność linuksowa została zaskoczona ogłoszeniem firmy Red Hat, które dotyczyło przyszłości projektu CentOS. W oświadczeniu stwierdzono, że projekt CentOS zostanie zakończony na rzecz CentOS Stream, który lokuje się „pośrodku” między społecznościowym centrum produkcji nowych funkcjonalności np. Fedora, a przetestowaną w pełni produkcyjną wersją np. RHEL. Różnica jest zasadnicza, ponieważ projekt CentOS dotyczył wyłącznie przetestowanych funkcjonalności do zastosowań produkcyjnych. Red Hat zmusił użytkowników projektu CentOS do przejścia na CentOS Stream wywołując sporą konsternację, zwłaszcza wśród programistów i administratorów systemów, którzy przez lata polegali na stabilności i niezawodności CentOS.

CentOS Stream jako wydanie typu „rolling release” pomimo, że będzie otrzymywać ciągłe aktualizacje oprogramowania staje się nieprzewidywalnym systemem operacyjnym, nie wiadomo jak uwalniane nowe oprogramowanie będzie wpływać na produkcyjne usługi i jaką uzyskamy stabilność pracy systemu.

W odpowiedzi na zaprzestanie projektu CentOS, społeczność linuksowa przedstawiła kilka alternatyw, które mają wypełnić lukę po projekcie CentOS. Dwie najbardziej polecane opcje, które zastępują CentOS to AlmaLinux i Rocky Linux.

 

Alternatywy dla CentOS

AlmaLinux jest oprogramowaniem typu „open source” początkowo rozwijanym przez CloudLinux, który aktualnie zajmuje się sponsoringiem projektu. Produkt jest prowadzony i zbudowany przez społeczność międzynarodową.

Inną solidną alternatywą dla CentOS jest Rocky Linux. Jego rozwój został zainicjowany przez Gregory'ego Kurtzera, założyciela projektu CentOS. Podobnie jak AlmaLinux, jest on darmowy, otwarty i zapewnia stabilność klasy korporacyjnej, wymaganą przy intensywnej pracy produkcyjnej.

Oba te systemy operacyjne są aktualnie oferowane przez głównych dostawców usług w chmurze, takich jak AWS, Google Cloud i Microsoft Azure.

 

Dlaczego warto wybrać Rocky Linux jako alternatywę dla CentOS ?

 • System operacyjny dla przedsiębiorstw zaprojektowany tak, aby być w 100% kompatybilnym z systemem Red Hat
 • Projektem Rocky Linux kieruje Gregory Kurtzer - założyciel projektu CentOS
 • Łatwa migracja z CentOS – bezpłatne, gotowe do użycia skrypty
 • Naturalna adopcja do narzędzia Foreman, które wykorzystywane jest do zarządzania serwerami przez cały cykl ich życia
 • Regularne aktualizacje, które dotyczą wyłącznie przetestowanych funkcjonalności do zastosowań produkcyjnych
  Uwagi: W przeciwieństwie do RHEL, Rocky Linux nie obsługuje wydań punktowych. Po pojawieniu się nowego wydania, starsze jest natychmiast uznawane za przestarzałe i użytkownicy muszą je uaktualnić, aby nadal otrzymywać aktualizacje bezpieczeństwa. Na przykład, gdy zostanie wydana wersja 8.5 to wersja 8.4 natychmiast przestaje być aktualna i nie jest aktualizowana w ramach własnej gałęzi.             
 • Obsługiwany przez społeczność
  Społeczność, sponsorzy i partnerzy zainwestowali w długoterminowe zobowiązania, aby zapewnić, że projekt pozostanie w społeczności.
 • Secure Boot od wersji 8.5
  Funkcja znajdująca się w oprogramowaniu startowym komputera, która ma na celu zapewnienie bezpiecznego startu komputera poprzez zapobieganie przejęciu kontroli nad komputerem przez nieautoryzowane oprogramowanie, takie jak złośliwe oprogramowanie, podczas uruchamiania systemu.
 • System oferowany i wspierany przez AWS, Google Cloud i Microsoft Azure

Oficjalna strona projektu ROCKY LINUX https://rockylinux.org/


#11 0 Wizyt: 1206 Opinie: 0
Saved successfully. Check your saved content
MEASY.PL-wsparcie dla hostingu, współpraca utrzymaniowa, monitoring
Opinie
Obecnie nie ma komentarzy do tego artykułu.
Zaloguj się lub prześlij jako Gość
Dodaj komentarz
Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu.